Космос

Багато сміття і повна тиша: 10 фактів про космос, які ви не знали

1. У космосі немає звуків, там повна тиша.

Ми звикли бачити у фільмах, як в космосі постійно щось відбувається, наприклад, вибухає. І це відбувається зі звуком. Однак сам звук – це коливання, які передаються через повітря. У космосі повітря немає, тому і ніяких звуків теж немає.

2. На Марсі щільність атмосфери менше земної в 100 разів.

У фільмі «Марсіанин» у головного героя прилітає величезний шматок заліза і травмує його. Насправді, такий результат подій малоймовірний. Так як атмосфера Марса менш щільна, у вітру не вистачить енергії для того, щоб підняти таке масивне тіло.

3. Вся величезна американська місячна програма «Аполлон» коштувала менше, ніж США витрачає в рік на військові потреби.

Місячна програма коштувала приблизно $25,4 млрд, тобто близько $152 млрд в наших реаліях. Військовий бюджет США зараз становить, згідно з відкритими джерелами, більше $800 млрд. Багато говорять про те, що польоти в космос – це дуже дорого. Але, може, треба просто задуматися, на що ми витрачаємо гроші?

4. Перша космічна станція на Місяці і на Венері була радянською.

Першою країною, яка доставила космічний апарат на поверхню іншої планети, був СРСР. «Луна-2» досягла поверхні супутника Землі 14 вересня 1959 року. Всередині апарату перебували вимпели у формі пятигранников з гербом СРСР, а також наукове обладнання. Саме завдяки експедиції «Місяця-2» було встановлено відсутність у Місяця глобального магнітного поля зі значною напруженістю. А 15 грудня 1970 року на Венері приземлилася перша станція – теж зроблена СРСР. Правда, пропрацювала на поверхні вона недовго, всього 20 хвилин.

5. На Венері тиск більше земного в 90 разів.

Космічному апарату складно впоратися з таким тиском: жоден з них не пропрацював на планеті більше двох годин. Тому, до речі, людство планує летіти на Марс, а не на Венеру. Там умови комфортніше.

6. У космосі дуже багато космічного сміття. Дуже!

Космічне сміття – це непрацюючі супутники, уламки від руйнувань і зіткнень супутників, верхні ступені ракет. Навколо Землі літає близько 30 тисяч космічних об’єктів розміром більше 10 см. І це лише ті, які змогли зафіксувати.

З них космічних апаратів лише 7-8 тисяч, а об’єктів розміром 1 см і менше в десятки і сотні разів більше. Космічний сміття – одна з найбільш критичних проблем зараз у світовій космонавтиці

7. Тільки 2-3% від ракети – це корисне навантаження.

Для того, щоб вийти на орбіту Землі і подолати тяжіння Землі, потрібно розігнати апарат до швидкості більше 7. 9 км в секунду, це близько 28 тисяч кілометрів на годину. Для цього потрібно дуже багато палива.

Наприклад, космонавти літають на МКС на космічному кораблі «Союз». Цей корабель важить близько 7 тонн. Для того, щоб відправити його на МКС, потрібна ракета масою 300 тонн. Тобто, всього 2-3% від ракети – це корисне навантаження.

8. Ракети в космос літають по тому ж принципу, що і повітряні кульки.

Коли ми надуваємо кульку, а потім відпускаємо його, через шийку кульки під тиском виходить повітря. Виходить, що частинки повітря вилітають в одну сторону, а сам кульку – в іншу. Це і є принцип реактивного руху! На тому ж заснований і політ ракет, тільки замість вилітає повітря – яке згоряє ракетне паливо, а замість кульки – двигун з самої ракетою.

9. До Місяця летіти 4 дні, а до Марса – всього півроку.

Нам здається, що планети знаходяться дуже далеко. Однак відстань від Місяця до Землі приблизно 400 тисяч кілометрів. І летіти до неї досить недовго – всього 4 дні.

До речі, між двома точками космічного простору можна переміщатися з будь-якою швидкістю, яка не перевищує швидкість світла. Але що виникають при цьому перевантаження людина витримати не може. По оптимальній траєкторії, комфортної для людини, летіти до Марса приблизно півроку (55 млн км при польоті в певний час).

10. Сонце справді величезне.

Якби Сонце було розміром з типову вхідні двері, Земля була б розміром з копійку. Сонце могло б вмістити за обсягом мільйон наших планет, а маса Сонця більше земної приблизно в 300 тисяч разів!