Ростимо полуницю на підвіконні цілий рік, краса!
Серед читачів нашого мало тих, хто не любить полуницю або садову суницю. Тільки всі ми шкодуємо, що скуштувати її у свіжому вигляді можемо лише протягом місяця, від сили пари місяців. Спасибі селекціонерам, які дозволили любителям цієї дивовижної ягоди вирощувати полуницю протягом усього року просто на підвіконні.
Виростити врожай полуниці в приватному будинку або квартирі – це реально для садівників з ентузіазмом!
А в нашій статті поради, як досягти врожаю солодких ароматних ягід будинку.
Які сорти полуниці вирощують в домашніх умовах
Зверніть увагу! Правила і поради по утриманню полуниці на підвіконні, які будуть описані в статті, відносяться і до полуничним саджанцям, вирощувані на балконі.
Не завжди варто використовувати рослини, що культивуються на відкритій грядці, в домашніх умовах. Сьогодні виведено багато сортів, які призначені саме для «квартирного» змісту і отримання врожаю. Щоб не вийшло так, що, посадивши полуничні саджанці удома, витративши на них час і зусилля, в результаті, в кращому випадку, залишитися з мізерним урожаєм.
Рекомендація! Висаджувати будинку (на балконі чи на підвіконні) тільки ремонтантні сорти.
Ці сорти полуниці невибагливі, у них немає особливих вимог до температури і освітлення. Варто висаджувати сорти, які відносяться до нейтральних сортів світлового дня.
Добре себе зарекомендували ремонтантні сорти, які круглий рік радують урожаєм:
- Супрім. Відноситься сорт до високоврожайних і самозапильних. Час плодоношення становить 9 місяців і починається збір врожаю з середини травня. За весь сезон з одного куща можна зібрати майже 2 кг ягід. Важить одна полуничка до 40 грам.
2. Женева. Сорт виведений американськими селекціонерами, виростає кущ розлогим, з великими плодами. Ягоди важать до 50 грам, мають конусоподібну форму з виразною ребристістю. На одному місці цей сорт добре плодоносить протягом п’яти років.
3. Королева Єлизавета II. Сорт виведений селекціонером Михайлом Качалкиним. Полуниця цього сорту плодоносить з тимчасовим інтервалом в один місяць. Починається цвітіння в кінці квітня і триває по листопад. Рослини не чутливі до тривалості світлового дня, можна вирощувати без підсвічування. Плоди блискучі і великі (приблизно 50-60 грам).
4. Домашній деликатесF Ампельний гібридний сорт. Добре себе зарекомендував для вирощування в підвісних кашпо. Ароматні ягоди дрібнуваті в порівнянні з іншими сортами, але їх формується величезна кількість. Сорт не тільки дарує врожай смачної ягоди, але і є прикрасою будь-якої кімнати або балкона.
5. Трістан. Декоративний гібридний сорт також відноситься до ампельним, і вирощується як на підвіконні так і в підвісних скриньках. Відрізняється ще сорт квітами: вони не білого кольору, а насиченого малинового. Кущики виростають компактними, а ось пагони можуть досягати метрової довжини. На кожному кущику за сезон встигає до 100 ягід. Вони не дуже великі, вагою до 25-30 грам, мають витягнуту конусоподібну форму.
6. Сельва. Американський гібрид протягом 9 місяців в році радує нас практично ідеальної форми ягодами масою близько 80 грам. Висаджують цей сорт і в ящички, і у підвісні кашпо. У ягід м’якоть високої щільності, плоди відрізняються гарною лежкістю.
Для вирощування в домашніх умовах також вибирають серед таких сортів або гібридів садової суниці: Вічність S1, Спокуса, Рожева мрія, Грандиан F1, Елан F1.
Для вирощування полуниці в підвісному кашпо вибирають ампельні гібридні сорти.
Місце для вирощування полуниці в будинку (квартирі)
Щоб отримувати хороші врожаї полуниці на відкритих грядках, їх треба облаштовувати на сонячних ділянках. При вирощуванні садової суниці в будинку або квартирі – те ж саме, треба знайти рослинам підходяще місце. А вибір місця для полуничної культури підбирають, виходячи з таких факторів, які розглянемо детальніше.
Освітлення
Вибираючи місце для рослин, враховують головний критерій при вирощуванні цієї культури – освітлення. Треба розуміти, що без сонячних променів не виросте солодка ягода. Тому й доведеться на сонячних підвіконнях звільняти місце для горщиків з полуницею.
Оптимальний варіант – вікно на південь, південний схід і південний захід.
Це відноситься і до балкона або лоджії.
Що робити, якщо вікна виходять на північ або північний схід, а хочеться зайнятися розведенням полуниці? Варіант один – використовувати доосвітлення. Зазвичай використовують у таких випадках фітолампи.
Садової суниці на будь-якому її активному вегетаційному періоді потрібний світловий день протягом 12-14 годин.
Але навіть у період відносного спокою (у листопаді, в зимовий період і в березні) рослини потрібно досвічувати. Природного освітлення в цей період їм буде недостатньо.
Фітолампи включають вранці і ввечері. А якщо за вікном похмура погода, то фітолампи повинні висвітлювати полуницю і вдень.
Температурав приміщенні
Любителі вирощування садової суниці експериментували з температурою в кімнаті та в місцях знаходження горщиків з рослинами. Так ось оптимальна – це +20°C. Якщо температура нижча, то кущі сильно схильні «полуничним» захворювань.
Якщо в кімнаті знижується температура, то треба про рослини потурбуватися заздалегідь. Як варіант – включити обігрівач. Або перенести в інше місце.
Важливо! У холодні місяці року обов’язково на підвіконня укладають утеплюючий матеріал. Підійде навіть картон у кілька шарів.
Вологість повітря
Щоб полуниця добре розвивалася, формувала багато зав’язей і плодоносила, оптимальна вологість повітря повинна бути в межах 70-80%. Підвищена вологість збільшить імовірність появи грибкових хвороб. Якщо вологість буде низькою, то це відразу позначиться на цвітінні і плодоношенні.
Зниження нижче 70 % – це сигнал, що треба включити зволожувач повітря або розпилити воду з пульверизатора.
Так вода з пульверизатора потрапить на рослини, то використовують тільки відстояну воду з температурою не нижче 18-19 градусів.