Космос

Що знаходиться всередині сонця?

В першу чергу, Сонце – це жовтий карлик, зірка головної послідовності віком близько 4,6 мільярдів років. Температура його поверхні становить приблизно 5780 До, що відповідає 5510 °С. Середній діаметр Сонця дорівнює приблизно 1,4 млн км і перевищує розмір нашої планети в 109 разів. При цьому маса зірки досягає 2*10^30 кг або 333 тисячі земних, що відповідає 99,9% маси всієї Сонячної Системи. Ми звикли вважати Сонце невеликий зіркою, але, насправді, воно більше і яскравіше, ніж 80% всіх відомих світил нашої Галактики.

Склад

92% обсягу Сонця становить водень. У процесі термоядерної реакції він перетворюється в гелій, поступово нагромаджуючись в центрі зірки. Зараз цей інертний газ становить близько 7% обсягу Сонця або 25% його загальної маси. Крім гелію, зоряне речовина містить незначну кількість інших елементів, таких як вуглець, кисень, азот і залізо.

Будова

Сонце має складну структуру та складається з декількох шарів, різних за своїми властивостями. Центральну частину світила займає масивне ядро, діаметром близько 25% від загального розміру зірки. Його температура становить близько 14 млн До, а один кубічний метр речовини важить близько 150 тонн. Саме тут відбуваються термоядерні реакції, які є джерелом енергії для сяйва нашого світила. В результаті цих процесів, приблизно 4,26 млн тонн зоряного речовини перетворюється у випромінювання кожну секунду.

Ядро оточує зона променистого перенесення, що простягається до кордону в 0,7 сонячного радіуса. Щільність речовини в цій галузі занадто велика, щоб воно могло вільно перемішуватися, переносячи тепло до верхніх шарів небесного тіла. Тому, передача енергії у цій зоні відбувається завдяки постійному поглинанню та переизлучению Температура даній частині зірки змінюється від 7 млн До у глибині до 2 млн До на зовнішньому кордоні. Згідно з розрахунками, квант світла, породжений ядром, може провести в зоні променевого переносу від 10 до 170 тисяч років, і лише після цього потрапити у наступний шар – конвективну зону.

Тут розташовані величезні вихори, постійно перемішують гарячу плазму. Гігантські конвекційні комірки залишаються стабільними протягом 10-15 хвилин, після чого руйнуються, щоб тут же утворити нові вихори. Це постійний рух речовини генерує магнітне поле, яке пронизує всю внутрішню частину Сонячної системи.

Також, Сонце оточує атмосфера, що складається з декількох шарів зі складною структурою, самий нижній з яких називається . Дана область випромінює велику частину видимого світла зірки, тому, коли ми дивимося на Сонце, то бачимо саме її. Товщина 100 до 400 км, а температура змінюється від 6600 до 4400 До(6330 – 4130 °С)

Вище лежить набагато більш розріджена область товщиною близько 2000 км, звана хромосферой. Її можна спостерігати з Землі під час повного сонячного затемнення або за допомогою спеціальних приладів. Це дуже гаряча зона, температура якої коливається від 4 до 20 тис. До. При цьому, її зовнішня межа постійно покрита спикулами – протяжними сплесками гарячого газу висотою 5-10 тис. км.

Корона і Паркер

Остання область сонячної атмосфери називається короною. Вона складається з гігантських протуберанців, спалахів і викидів, розміри яких можуть сягати мільйона кілометрів. Речовина, що утворює корону, вкрай розріджений і неймовірно гаряче – його середня температура становить близько 1-2 млн До, а пікова може досягати 20 млн Оскільки Саме цю зону вивчає космічний апарат Parker Solar Probe, запущений в 2018 році. В даний час дистанція його максимального наближення до світила становить близько 9 млн км, і це – далеко не межа. Крім того, «Паркер» є самим швидким космічним апаратом за всю історію освоєння космосу – його максимальна швидкість вже перевищила 163 км/з, а з часом зросте до 200 км/с. Однак, термін життя апарата не буде дуже тривалим – до 2025 року він досягне розрахункової орбіти, після чого здійснить кілька витків і згорить в хромосфере світила.